Közel 6 hónap elteltével újra lehetősége nyílik a Barca és PSG csapatainak, hogy pótolják azt ami decemberben nem sikerült. Megnyerjék a Bajnokok Ligája küzdelmeit. Ebben az Aalborg és Nantes próbálják meg az útjukat állni. Lássuk milyen teljesítménnyel jutottak ezek a gárdák a döntőig.
Minden évben a legnagyobb célért küzdő csapatok ezt a hétvégét várják Kölnben. A BL-ben is éreztette hatását a koronavírus, hiszen a 2019/2020-as küzdelmek döntőjét csak decemberben tudták megrendezni. Ott a THW Kiel diadalmaskodott a Barca ellen. Most nem nyílik rá lehetőségük a németeknek a címvédésre, mert a PSG csapata kiütötte őket a negyeddöntőben. A spanyol sztárcsapat a Meshkov Brest-et fosztotta meg a döntőben szereplés lehetőségétől. A dán Aalborg nem kis meglepetésre a német Flensburgot ejtette ki, míg a francia Nantes a veszprémiek álmát törte össze.
A Barca úgy jutott el a döntőig, hogy az összes mérkőzését megnyerte és nem maradt el összecsapása ebben az idényben. A PSG 10 mérkőzését tudta megnyerni, 5-ön vereséget szenvedett (rögtön 2 elvesztett összecsapással indította az idei versenykiírást). 3 mérkőzését nem játszotta le, ezeknél megállapított eredmény született. Az Aalborg és a Nantes egyaránt 17 mérkőzés játszott. A dán csapat pozitív mutatóval zárta a küzdelmeket (9 győzelem – 8 vereség). Míg a másik francia csapat negatív mutatóval (7 győzelem – 1 döntetlen – 9 vereség) is bejutott a döntőbe. Elsősorban annak köszönhetően, hogy a kieséses párharcokban stabil, jó teljesítményt nyújtottak. Először a Kielce csapatát ejtették ki a hazai 1 gólos vereség után egy lengyelországi győzelemmel, majd a Veszprém sem jelentett nekik akadályt.
A spanyol csapatra jellemző a gyors játék, rövid lefolyású akciókkal történő támadás befejezések. Ez látható a kapura lövéseik számában is (959 lövés – 650 gól), hiszen ők lőttek átlagban a legtöbbet kapura – 53,3 lövés – amiből a legtöbb gól is született – 36,1 gól/mérkőzés. Ez 68%-os lövési hatékonyságot jelent. Ennél jobb hatékonyságot értek el a párizsiak – 69% – de ők alacsonyabb lövésszámmal (a 4 csapat közül a legkevesebbel) fejezték be a támadásaikat, amiből értelemszerűen kevesebb gólt is értek el. Átlagosan 48,1 lövésből 32,9 gólt szerezte (összesen 721 lövés – 494 gól). Az Aalborg és Nantes egyaránt 29,6 gólt lőttek a mérkőzéseiken átlagban. Ehhez a dán csapatnak 48,6 lövés/mérkőzés, míg a Nantesnak 50,4 lövés/mérkőzés átlag kellett. Összesen 827 lövés – 508 gól (61%-os hatékonyság) az Aalborg esetében és 856 lövés – 503 gól (59%-os hatékonyság) a franciák részéről.
A kapus rangsorában során szintén a Barca áll az élen. Kapusaik 33%-os teljesítményt nyújtottak. 717 kapura tartó lövésből 237-et hatástalanítottak, amivel átlagosan 13,2 védést mutattak be a mérkőzéseiken. Őket követik a sorban az Aalborg valamint a Nantes kapusai – amennyiben a védési hatékonyságot vesszük figyelembe. Mindkét csapatnál 29%-ot értek el a hálóőrök. A dán csapat esetében 214 védést produkáltak 732 lövésből, ez mérkőzésenként 12,6 védést jelent. A franciáknál 698 lövésből 204 alkalommal hárítottak a kapusok – 12 védés/mérkőzés átlaggal. Végül a párizsi csapat következik ahol 163 védést mutattak be a kapusok 591 lövésből (10,9-es átlag) – ami 28%-os teljesítménynek felel meg.
A védekezés oldalról nézve a támadásbefejezéseket látszik, hogy a csapatoknál hasonló arányban történik a játék szélre történő szorítása és a büntetőknek az okozása (mikor a támadók hétméteres dobást harcolnak ki). Ezek a mutatók 6-9% között mozognak a csapatoknál. Nagyobb eltérés látható a 6m-ről és 9m-ről történő befejezések során. A Barca csapatára egy aktív, sok mozgáson alapuló védekezés a jellemző, melyben mélységi védőmozgásokkal igyekeznek elvenni a területet a támadók elől. Ez látszik az átlövések számában is, hiszen csak az összes védekezésük 28%-ban sikerült az ellenfeleiknek átlövéssel befejezniük a támadásokat. Ebből következik az is, hogy a közeli zónából érkezett a kapujukra a lövések 56%-a, a legmagasabb mutató a 4 csapatnál. Hasonló mutató látható a Nantes-nál. Náluk is alacsony az átlövések száma (33%) és magasabb a 6m-ről érkező befejezések aránya (51%). A dán csapatnál a két mutató már jobban közelít egymáshoz (9m – 38%, 6m – 45%). A párizsiaknál szinte megegyezik az eloszlás, 1% különbség alakult ki. A lövések 44% érkezett a távoli lövőzónából, míg 43% a közeli zónából. A számokból is látható, hogy eltérő koncepciók mentén szervezik meg védekezéseiket a csapatok.
A fenti elemzést folytatva és idekapcsolva a kapusok teljesítményét a különböző zónákból érkező lövéseknél továbbra is spanyol fölény látható a csapatok között. A 4 zónából 3-ban is a Barca hálóőrei nyújtották a legjobb teljesítményt.
A 6m-ről történő befejezéseknél 28%-t értek el. Őket követi a Nantes 25%-kal, majd a PSG és Aalborg 23-23%-kal.
A szélről történő befejezéseknél az aalborgi kapusok védtek a legjobban – 34%-kal, majd őket követik a spanyolok – 30%-kal. Végül a két francia csapat közül 23%-ot értek el a nantes-i kapusok és csak 16%-os hatékonysággal védték a lövéseket a párizsiak.
A távoli zónából történő befejezéseknél újra a katalán csapat kapuvédői állnak az élen – 45%-kal. Mögöttük a Nantes következik 41%-kal, majd az Aalborg (38%) és a PSG (37%).
A büntetődobások hárításában is kiemelkedtek Perez de Vargas-ék 31%-os teljesítményükkel. Mögöttük a dán kapusok következnek (24%). Majd a két francia csapat (Nantes 19% és PSG 12%).
A támadásépítései során a Barca igyekezett tiszta gólhelyzeteket kidolgozni, hogy közeli zónákból tudja befejezni a támadásait. Kapura lövései 56%-a történt 6m-ről. A támadások 30%-ban fejezték be átlövéssel a játékosok az akciókat, míg szélről és a büntetővonalról 7-7%-ban. A PSG-nél magasabb volt az átlövések aránya (37%) és alacsonyabb a tiszta gólhelyzeteké (48%). A büntetődobások és a szélső zónából történő befejezéseké közel azonos – 8% illetve 7%. Az Aalborg esetében is hasonló arányokat láthatunk. Majdnem a támadások felében 6m-ről lőttek kapura (49%) és 34%-ban távolról. A szélsők a lövések 9%-át vállalták magukra. Hétméterest pedig a lövések 8%-ban dobtak. A Nantes a büntetővonalról és szélről is hasonló arányt produkált (9%-9%). Az átlövések és tiszta gólhelyzetek arányában náluk lett legkisebb különbség a két mutató között (37% és 45%).
A tiszta gólhelyzetek értékesítésében a párizsiak teljesítettek a legjobban 78%-os hatékonysággal. Őket követi a Barca 70%-kal, majd az Aalborg 68%-kal és végül a Nantes 66%-kal.
A szélről történő pontosság tekintetében is hasonló a sorrend. De nincs akkor különbség a csapatok között. Mindössze 3%-kal lőttek jobban kapura a PSG (74%) játékosai mint a spanyoloké (71%). Ugyanekkora a különbség az Aalborg (67%) és Nantes (64%) között is.
A 9m-ről történő támadás befejezések esetében leghatékonyabb a Barca volt. A lövéseik 59%-ban értek el gólt. 50% feletti mutató értek el még a párizsiak is. A másik két csapat már 50% alatt teljesített. Az Aalborg 48%-kos pontossággal lőtt, a Nantes pedig 44%-kal.
Nem változott az ő esetükben az a tendencia a büntetőknél sem, hogy a legrosszabb mutatót érték el. 72%-os pontossággal céloztak innen. Az Aalborg 81%-ot ért el, a PSG 86%-ot és a Barca pedig 86%-ot.
Hogy lesz-e ennek jelentősége esetleg egy büntetőpárbajban? A hétvégén kiderül.
Az előzetes várakozások alapján Barca-PSG döntő várható és összeségében az esélyese ennek a F4-nak a spanyol csapat. De decemberben is ők voltak és akkor sem sikerült. Kölnben minden megtörténhet. Akik évek óta figyelemmel követik a F4-kat, bizony láthatják, hogy nem egyszer az esélytelenek tartott csapatok emelhetik fel a végén a trófeát. Vajon ez idén is így lesz? Már csak napok vannak hátra és meglátjuk.
A döntőt követően elemezzük majd a győztes csapatnak a játékát, statisztikáját.