Egy cikksorozatban vizsgáljuk meg, hogy a jelen helyzetben mikor a Covid19 vírus miatt a kézilabdapályákon zárt kapuk mögött szerepelnek az együttesek, vajon kihatással van-e a csapatok teljesítményére, hogy nézők nélkül rendezik meg a mérkőzéseket.
Ebben a bejegyzésben a férfi NB1-el foglalkozunk.
A magyar kézilabda bajnokság I. osztályában a nőkhöz hasonlóan 14 csapattal zajlanak a küzdelmek. Minden évben 2 kiesővel és 2 feljutóval az NB1/B-ből. A bajnokság sorrendje 182 lejátszott mérkőzést követően alakul ki.
2018-2019-es bajnoki évadban a 102 hazai győzelemmel szemben 68 vendég siker áll és 12 mérkőzésen döntetlen végeredmény született. Ez alapján a hazai pályán szereplő csapatok átlagosan 1,2 pontot szereztek mérkőzésenként.
Két évvel később (2020-2021-es évad) hasonlóan teljesítettek a csapatok. 1,2 pont/mérkőzés teljesítményt értek el otthon. Ami alapján 99 mérkőzést nyertek meg, 67-et veszítettek el és 16-szor döntetlen állt az eredményjelzőn a mérkőzések végén.
Nem látható számottevő különbség a bajnokságok összehasonlításában a győzelmek számát tekintve.
Mindenképpen érdemes kihangsúlyozni, hogy a csapatok minden mérkőzést lejátszottak, egyetlen egy összecsapás sem maradt el. Ami ebben a Covid19 vírussal nehezített idényben megsüvegelendő.
Ugyanezt láthatjuk a győzelmek eloszlásnál is. Mindössze 2% a különbség a hazai sikerek eloszlásánál (a 2018-2019-es bajnokságban szereplő csapatok javára – 56%-54%-kal szemben). Míg az idegenben szereplők pontosan úgyanúgy teljesítettek. A mérkőzések 37%-ban tudtak diadal aratni.
A gólszámok alakulásában 0,4-es emelkedés volt tapasztalható. A hazai csapatok 27,9 gólt szereztek mérkőzésenként az első vizsgált idényben, míg két évvel később ez a szám 28,3-ra emelkedett. A vendég csapatok is a második idényben teljesítettek jobban. 27 gól/mérkőzés átlagot értek el a korábbi 26,6-tal szemben.
A szoros végeredménnyel záruló mérkőzések száma (döntetlen vagy 1 gólos különbég) a 2020-2021-es bajnokságban volt magasabb (30), de ez nem sokkal magasabb a két évvel ezelőttihez viszonyítva, amikor 26 mérkőzésen alakult izgalmasan a mérkőzés végkimenetele.
A férfiaknál – hasonlóan a nőkhöz – 28 gólnál húztuk meg a vizsgálati határt a gólszámok és végeredmények tekintetében. Jól látható, hogy 2018-2019-ben amennyiben 28 lőtt gól alatt teljesítettek a hazai csapatok, akkor gyakoribb volt a vendég siker (56). Ezzel szemben 28 hazai győzelem és a döntetlenek nagy része (11) látható ebben a zónában. 28 lőtt gólnál vagy afelett már egyértelmű a hazai fölény. Összesen 74 győzelem, 9 vereség és 1 döntetlen látható hazai oldalról.
2020-2021-ben sem láthatunk éles eltérést a számok tekintetében. 28 lőtt gól alatt 56 esetben vereséget szenvedtek a hazaiak és 22-szer győztek, valamint a döntetlen mérkőzések száma is itt magas (12).
28 vagy afelett lőtt gólok esetén 77 győzelem 11 vereség és 4 döntetlen az otthoni környezetben szereplő csapatok nevei mellett.
Összegezve a számokat nincsen jelentős eltérés a vizsgált bajnokságban szereplő csapatoknál, mikor a hazai pálya előnye szempontjából elemeztük a teljesítményeket. Nem jelenthető ki, hogy gyengébben teljesítettek hazai környezetben a csapatok – közönségük hiányában a zárt mögött rendezett összecsapásokon. Itt mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy a bajnokság elején és végén volt lehetőségük a csapatok nézők előtt játszani.