Kialakult a 2020-2021-es férfi Bajnokok Ligájának Final Four mezőnye. Két francia csapat mellett (PSG és Nantes), egy dán (Aalborg) és egy spanyol (Barca) küzdhetnek meg június közepén a hőn áhított bajnoki címért. Vegyük sorra a párharcokat. Az elemzéshez a hivatalos oldalon található jegyzőkönyveket, statisztikákat vettük alapul.
HBC Nantes-Telekom Veszprém HC
Egy magyar csapat volt érdekelt a negyeddöntős küzdelmekben – a Veszprém szerette volna újra kivívni a lehetőséget, hogy Kölnben pályára léphessen a döntőben. Ehhez a Nantes együttesén kellett volna továbblépnie. Azonban ez nem sikerült mert, egy jól felkészített, a nagy csapatok ellen is egyre jobban játszó francia csapat állta az útját. Itt mindenképpen érdemes megemlíteni, hogy a Nantes a lengyel Kielce elleni idegenben harcolta ki a továbbjutást. Bebizonyították, hogy ez nem egy véletlen, kiugró eredmény volt számukra, hanem jól felkészültek a tavaszi küzdelmekre.
A francia csapat 62-60-as összesítéssel, 2 félidőt megnyerve (ebből az egyik a veszprémi mérkőzés 2. félideje volt) 1-et döntetlenre hozva illetve 1-et elveszítve, jutott tovább a F4-ba.
1-1% eltérés látható a kapura lövési és védési hatékonyságban a Veszprém javára, azonban ez nem akadályozta meg a Nantes csapatát a továbbjutásban. Ők a 63 góljukat 103 lövésből szerezték (60%), míg a veszprémiek kevesebb lövésig jutottak – 98-ig – és ennyiből dobták a 60 góljukat (61%).
A kapusoknál is hasonlóan teljesítettek mindkét oldalon, mert 1 védés különbség volt a magyar csapat javára. A francia gárda kapusai 23 védéssel (28%), míg a veszprémi hálóőrök 24-el (29%) zárták a párharcot.
A létszám előnyös helyzetekben a franciák 8 gólt szereztek, míg a magyarok 11-et. A kiállításokat követően a Nantes (8 büntetés) után 6 gólt lőtt, a Veszprém pedig 5 alkalommal került időleges hátrányba melyek során 3-szor volt eredményes.
A labdaszerzéseknél is a franciák voltak jobbak 7-5 arányban.
A különböző zónákból történő kapura lövések védésénél a kapusok hasonló védési számot produkáltak. Mind az átlövések (9-9 védés), mind a közeli zónából végrehajtott kapura lövések során (7-7 védés), ugyanannyi hárított labdával zártak a kapusok. A hatékonyságban látható eltérés azonban a veszprémiek javára (1%), ez azonban nem volt elég a továbbjutáshoz.
Ugyanezen zónákat megvizsgálva a támadások oldaláról, érdekes, hogy a magyar csapat bár jó hatékonysággal lőtt (81%) a szélső zónából, viszont csak a lövései 6%-ban fejezte be innen az akcióit. Nantes arányaiban kétszer ennyit vállalkozott ebből a zónából (12%). Mindkét csapat hasonló arányban épített az átlövésekre és a tiszta gólhelyzetek kidolgozására. Viszont mindkét zónából a Nantes lőtt pontosabban (6m: 76%, 9m: 44%)
Ezekből is látható, hogy szoros csatát vívott egymással a két csapat – 2 gól döntött a végén. Aminek jó bizonyítéka a a második mérkőzés végjátéka – melyben mindkét csapatnak nyílt lehetősége a továbbjutásra, de a franciák használták ki jobban az ott adódó lehetőségeket.
HC Meshkov Brest-Barca
A legkönnyebb párharcnak mondhatjuk – a Barca részéről. A Meshkov Brest hazai pályán igyekezett megnehezíteni a spanyol csapat dolgát. Azonban kettős győzelemmel lett újra a F4 résztvevője a katalán gárda. Összesítésben 73-57-el jutottak tovább. A spanyolok mindegyik félidőt megnyerték, összeségében magabiztosan győzték le a fehérorosz csapatot.
A párharc során a hazai környezetben kapusok mindkét meccsen jobban teljesítettek (1. mérkőzés: Brest 25% – Barca 19%, 2. mérkőzés: Barca 33% – Brest 15%), de összeségében a Barca kapusai nyújtottak jobb teljesítményt. 21 védéssel zárták a két mérkőzést, ami 27%-os védési hatékonyságot jelent. Ezzel szemben a Brestnél 18 védést és 20%-os hatékonyságot mutattak a kapusok.
Az átlövések elleni védési hatékonyság kiemelkedett a Barca-nál. Majdnem a lövések felét hatástalanították a kapusok (47%). Ami még érdekességként látható, hogy jól védték a büntetődobásokat is, mert 33%-os védési mutatót értek itt el.
A kapura lövések hatékonyságában a Barca jobban teljesített – 108 lövésből 73 gólt szereztek (68%), míg a Brest 92 alkalommal jutott lövésig, amiből 57 gólt lőttek (62%).
Létszám előnyös játékhelyzetekben is a spanyolok teljesítettek jobban (7 lőtt gól), a fehéroroszok 2 góllal kevesebbet szereztek. Több kiállítást is kaptak (7), amely során 5-ször voltak eredményesek. Míg ellenfelük 5 időleges büntetést kapott, amelyből 3-szor voltak sikeresek.
Jobban dolgozott együtt a Barca védelme, mert 6 labdát szerzetek (ebből 5-t hazai pályán), míg a Brest 2 alkalommal tudta megszerezni a labdát.
A kapura lövések eloszlását a különböző zónákhoz viszonyítva, az látható, hogy mindkét csapat javarészt a közeli zónákban igyekezett befejezni a támadásokat (6m). A Brest, bár kevés alkalommal (8%), de hatékonyan lőtt a szélső zónából (88%). A hivatalos statisztika szerint a szélső zónából nem fejeztek be támadást a spanyolok, de a hétméteres vonalról 90% felett teljesítettek.
THW Kiel-Paris Saint-German Handball
Talán előzetesen is a legkiélezettebb párharcnak tekintette mindenki ezt a párosítást. Nem véletlenül, hiszen mindkét csapat szerepelt a legutóbbi Final Fourban (2020. decemberében), és a Kiel címvédőként szeretett volna eljutni oda. Ehhez az egyre jobban teljesítő francia csapatot kellett volna legyőznie. Ez azonban nem sikerült. A második mérkőzésen Wiencek hiánya azért látszott a Kiel játékán, elsősorban a variációs lehetőségeiken mind támadásban, mind védekezésben. A franciák összesítésben 4 góllal bizonyultak végül jobbnak (63-59). A párizsiak 3 félidőt is megnyertek a 4-ből. Egyedül a kieli mérkőzés második félidejét veszítették el.
A kapura lövéseknél a PSG pontosabban célzott (73%), 63 gólját 86 lövésből szerezte. A Kiel 59 találatához pedig 86 lövés kellett (68%). Mindkét oldalon 9-9 kiállítás volt, amelyből számbeli előnyben 13 gólt szerzett a Kiel, 9-et a PSG. Számbeli hátrányban pedig a francia csapat volt eredményesebb, 5 góllal, a németek 4 góljával szemben. A labdaszerzések során sincs számottevő különbség, 2 illetve 3 labdaszerzés jelenik meg a statisztikában német-francia szemszögből.
Az is megállapítható, hogy nem a kapusok kiemelkedő teljesítményéről szólt ez a csata. A francia hálóőrök 3%-al teljesítettek hatékonyabban, mint a másik oldalon szereplő kapusok. Gerard és Genty összesen 25%-os teljesítményt produkáltak. Míg a Kiel részéről elsősorban Landinra maradt a feladat, hogy a francia kapura lövéseket hatástalanítsa, amelyek során 22%-os hatékonyságot ért el.
Jól látható különbség viszont a két csapat között, hogy a Kiel sok átlövéssel próbálkozott a távoli zónából, mert lövéseinek 46%-ában vették célba innen a kaput (55%-os hatékonysággal). Míg a PSG elsősorban a tiszta gólhelyzetek kidolgozására törekedett és inkább 6m-ről próbálták meg Landin kapujába juttatni a labdát. A lövések 67%-a ebből a zónából érkezett és nagyon jó hatékonysággal is lőttek (81%).
A PSG mindent megtett a továbbjutásért, amihez főként hazai pályán kiváló teljesítmények is társultak (Prandi, Remili). Bár a Kiel is mindent elkövetett, de többet hibáztak. Talán érezhető volt rajtuk, hogy a Bundesligában is nagy csatákat játszanak hiszen kiélezett küzdelmet vívnak a bajnoki címért a Flensburggal, ami ilyenkor már májusban jobban rányomhatja a bélyegét egy-egy mérkőzésre. Ezt jól használták ki a párizsiak, akik jól teljesítettek a két mérkőzésen.
Aalborg Handbold-SG Flensburg-Handewitt
Szoros párharcot láthatunk, egy roppantul kiélezett végjátékkal a második mérkőzésen. A dán csapat 3 félidőt is megnyert, azonban a németeknek az utolsó félidő megnyerésével nyílt lehetőségük a továbbjutásra, de végül az Aalborg az utolsó percekben föléjük kerekedett. 55-54-es összesítéssel harcolták ki a kölni szereplés lehetőségét. Hasonló mutatókkal zártak a csapatok.
Mindkét oldalon a kapusok 29-29%-os védési hatékonyságot értek el, ami 22-22 védést jelentett nekik. Itt is az otthoni környezetben védő hálóőrök teljesítettek jobban (1. mérkőzés: 16-10, 2. mérkőzés: 12-6 a védések száma).
A kapura lövések során sem láthatunk nagy eltérést. Az Aalborg 61%-os pontossággal lőtt kapura (90 lövésből 55 gól). A távoli zónából többet vállaltak mint az ellenfelük, majdnem a lövéseik 40%-ában átlövéssel kísérelték meg a gólszerzést, 51%-os hatékonysággal. Emellett 6m-ről 20%-kal jobban lőttek az ellenfelüknél. A Flensburg 93 kapura lövésből érte el 54 gólját (58%). Ők sokkal jobban törekedtek arra, hogy tiszta gólhelyzetet dolgozzanak ki, ezért kevesebb átlövéssel próbálkoztak. Viszont a közeli zónából többet hibáztak (57%-os hatékonyságot mutattak), mint a dán csapat.
A német csapat 10 kiállítással zárta a párharcot, míg a dánok 8-cal. Emberelőnyben 9 gól dobtak a németek, 8-at a dánok. Létszámhátrányban is a Flensburg volt eredményesebb (7 gól), a dánok 4 góljával szemben. A labdaszerzések tekintettében is németek voltak jobban, 7-4 arányban.
Nagy önbizalommal vágott neki az Aalborg ennek a párharcnak, amiben jól szervezetten, tudatosan játszották végig a 120 percet. A második mérkőzés második 30 percében kisebb megingást mutattak, de ettől függetlenül megérdemelten jutottak tovább.
Közben kialakult a kölni elődöntőknek a párosítása is. PSG-Aalborg és Barca-Nantes összecsapásokkal folytatódik a küzdelem a június 12-13-i hétvégén.