A női NB 1-es kézilabda csapatok és játékosok teljesítményének értékelése – 2022/2023-as bajnokság

A női mezőnyben 14 csapattal zajlott a bajnokság, de a férfiakkal ellentétben nem rendeztek bajnoki döntőt. A 2022/2023-as bajnokságot évben a Győri Audi ETO KC nyerte, míg kiesőhelyen végzett a NEKA és az Érd csapata.

9. Kisvárda Master Good SE
  10. DKKA
  11. Moyra-Budaörs Handball
  12. EUbility Group-Békéscsabai Előre NKSE
  13. NEKA
  14. Érd

A versenykiírás által meghatározott 182 mérkőzésen 95 hazai győzelem (52%) és 73 vendég (40%) siker mellett, 13 döntetlen született (7%). 1 mérkőzés megállapított végeredménnyel lett rögzítve (MTK Budapest-DKKA 10-0).

A mérkőzéseket – a jegyzőkönyvekben található nézőszámok alapján – 124 368 szurkoló tekintette meg a helyszíneken. Egy mérkőzésen ez átlag 683 nézőt jelentett. A legtöbb szurkoló egy mérkőzésen a 20. fordulóban volt jelen a bajnokság rangadóján. 5350-en tekintették meg a Győr-FTC mérkőzést.

Az együttesek összesen 314 játékosnak kértek ki játékengedélyt (átlag 22,42 csapatonként). A legtöbbet – 26-ot – a debreceni csapat, míg a legkevesebbet – 19-et – a MTK Budapest. Közülük 289 játékos szerepelt a jegyzőkönyvekben.

lőtt és kapott gólok száma csapatonként (db) női nb 1 2022 2023

9 873 gólt szereztek összesen a csapatok a bajnokság során. Egy csapat átlagban 705,21 gólt lőtt. A mérkőzésekre levetített átlag alapján egy együttes 27,12 gólt lőtt meccsenként.

A Győri Audi ETO KC volt a legeredményesebb (854 gól), míg a Kisvárda Master Good SE dobta a legkevesebb gólt (597). A kapott gólok számát tekintve is a győri csapat volt a legjobb (590 gól). A legtöbbet pedig az érdi csapat kapta (823 gól).

lőtt és kapott gólok átlaga csapatonként (db) női nb 1 2022 2023

A góllövő lista élén a váci Kuczora Csenge végzett, 203 gólt lőtt. Második lett a siófoki Mavsar Tamara (196 gól), a harmadik pedig Lanistatin Marija a a Békéscsaba játékosa 168 góllal. Negyedikként zárt Pál Tamara (MTK Budapest) 151 góllal, mögötte 6-al lemaradva a dunaújvárosi Farkas Johanna (145 gól).  Az első 10-be még Kopecz (Érd) 140 góllal, Debreczeni-Klivinyi (Siófok KC) és Töpfner (DVSC SCHAEFFLER) 130 góllal, Klujber (FTC-Rail Cargo Hungária) 123 góllal, valamint Tóth Eszter (Motherson Mosonmagyaróvári KC) 119 góllal fértek be.

Összesen 17 játékos volt, akik legalább 100 gól fölött lőtt a bajnokságban és 66-an nem szereztek gólt a csapatuk mérkőzésein.

gólátlag legjobb 20 játékos női nb 1 2022 2023

A mérkőzésenkénti gólátlag szempontjából Kuczora Csenge (Praktiker-Vác) teljesített a legjobban – 7,81 gól/mérkőzéssel. Utána Mavsar Tamara (Siófok KC) következik 7,54 gólos átlaggal, majd pedig Lanistanin (EUbility Group-Békéscsabai Előre NKSE) – 6,46 gól/mérkőzés.

A legpontosabban célzó játékosoknál azok szerepelnek a legjobb 20-as listán, akik legalább 10 kapura lövéssel rendelkeznek a mérkőzéseiken.

Összesen 16 olyan játékos volt, akiknek minden lövésük gólt ért, azonban kapura lövéseik száma jellemzően 1-5 közötti kísérletet jelentett.

lövéshatékonyság legjobb 20 játékos női nb 1 2022 2023

A legtöbb kapura lövéssel a következő játékosok rendelkeztek:

1. Kuczora Csenge (Praktiker-Vác) 332 lövés – 62%-os hatékonyság
  2. Lanistanin Marija (EUbility Group-Békéscsabai Előre NKSE) 270 lövés – 63%-os hatékonyság
  11. Smbatian Tamara (Alba Fehérvár KC) 196 lövés – 49%-os hatékonyság

A legtöbb hétméterest a siófoki csapat lőhette. 146 alkalommal állhattak a büntetődobó-vonal mögé, melyből 112 gól értek el (77%). Őket a debreceniek követik 128 lövéssel és 92 góllal (72%). Majd az Praktiker-Vác következik (120 hétméteres – 89 gól – 74%-os hatékonyság).

A legjobb hatékonysággal a békéscsabai játékosok értékesítették a számukra megítélt büntetőket (92%). Őket 84%-os hatékonysággal a budaörsi lányok követik, majd pedig 80%-os teljesítménnyel a mosonmagyaróvári csapat következik. Átlagosan a csapatok 77,36%-os hatékonyságot értek el a büntetődobások során.

A játékosok egyéni teljesítményét nézve a büntetődobások során a legtöbb gól 7m-ről, a gólkirálynő Kuczora Csenge (Praktiker-Vác) nevéhez fűződik. 70 alkalommal volt eredményes 76,92%-os hatékonyság mellett. Utána Lanistanin Marija (EUbility Group-Békéscsabai Előre NKSE) következik, aki 68 gólt szerezett (91,89%-os hatékonyság). Mavsar Tamara (Siófok KC) a harmadik helyen, 66 góllal (79,52%).

A legtöbb hétméterest a DKKA és Érd ellen lőhették a csapatok. Összesen 124 alkalommal ítéltek ellenük büntetődobást. Utánuk a mosonmagyaróvári gárda látható, akik ellen 121 büntetődobást végeztek el. Majd a NEKA következik. A kapusaiknak 120 büntetődobással kellett szembe nézniük.

7m lövések és gólok száma csapatonként (db) női nb 1 2022 2023
7m lövések hatékonysága csapatonként (%) női nb 1 2022 2023
7m okozása csapatonként (db) női nb 1 2022 2023

A 20 legjobb büntetődobó játékosnál a legalább 10 lövést végrehajtókat vettük figyelembe. Ez alapján Szekerczés Luca volt a legbiztosabb kezű játékos, mert 23 gólt szerzett 24 kísérletből. Őt Lanistanin Marija követi, akinek 74 kísérletéből 68 gól született. A harmadik pedig Vámosi Panna lett. 22 lőtt gólja lett végül 24 kísérletből. Mindhárman 90 % feletti hatékonysággal értékesítették a büntetődobásokat.

18 játékos végzett 100%-os hatékonysággal a büntetődobások során. Ők javarészt 1-7 büntetőt végeztek el.

Összesen 82 játékos állt oda a hétméteres vonal mögé, hogy büntetődobást végezzen el. Ez csapatonként majdnem 6 játékost jelentett.

7m lövéshatékonyság legjobb 20 játékos női nb 1 2022 2023

A 182 mérkőzésen átlagosan egy csapatnál 25,71 sárgalap került kiosztásra – összesen 360. Ennél jelentősen magasabb a kiállítások száma. Csapatonként 86,93 alkalommal lettek büntetve a játékosok – összesen az egész bajnokság során 1217 kiállítást ítéltek a játékvezetők. Ez mérkőzésre levetítve azt jelenti, hogy egy csapat kicsivel több mint 3 alkalommal kerül egy mérkőzésen hátrányba (3,34 kiállítás/mérkőzés/csapat).

Kizárás összesen 29 alkalommal történt (2,07 /csapat). Feljelentéssel történő kizárás pedig egy alkalommal fordult elő – a Motherson Mosonmagyaróvári KC-nél.

A kispadokon szereplő hivatalos személyeket  68 alkalommal figyelmeztették sárga lappal és 5 esetben kiállítással.

figyelmeztetések és 2 min büntetések száma csapatonként (db) női nb 1 2022 2023

A legtöbb sárgalapos figyelmeztetésben a Kisvárda játékosai részesültek (33), de szorosan a nyomukban a ferencvárosiak és érdiek is (31). A kiállítások számát tekintve a Motherson Mosonmagyaróvári KC volt a legtöbbet emberhátrányban (112 büntetés). 107-el a MTK Budapest lett a második legtöbbet büntetett csapat és a békéscsabaiak pedig a harmadikak (106).

Békéscsabai és siófoki játékosok kapták a legtöbb kizárást az idényben. 4-4 alkalommal kellett idő előtt befejezniük a játékot. Nem történt kizárás a Győri Audi ETO KC, DVSC SCHAEFFLER és Moyra-Budaörs Handball csapatainál.

2 min átlaga és kizárások száma összesen csapatonként (db) női nb 1 2022 2023

Legtöbb kiállítás:

23 – Nick Viktória (CDKKA)

19 – Stosic Katarina  (Alba Fehérvár KC) és Horváth Dóra (Érd)

18 – Pásztor Noémi (Motherson Mosonmagyaróvári KC)

Legtöbb kizárás:

2 – Papp Nikoletta (Siófok KC) és Mayer Szabina (EUbility Group-Békéscsabai Előre NKSE)

61 olyan játékos volt a bajnokságban, akik csapatuk minden mérkőzésén pályára léptek (az összes mérkőzésre nevezett játékos 20,81%-a). A játékidő statisztika szerint 8 játékos nem töltött el egyetlen egy percet sem a pályán.

A legtöbb játékidővel Fekete Bozsana rendelkezik. Az Érd játékosa 1372 percet szerepelt csapatában. 1360 játékperccel a második legtöbbet foglalkoztatott játékos Mavsar Tamara (Siófok KC) lett. Takó Viktória (Alba Fehérvár KC) 1282 percet játszott, őt Helembay Fanny (Praktiker-Vác – 1235 perc) és Lanistanin Marija (EUbility Group-Békéscsabai Előre NKSE – 1216 perc) követi.

Összesen 22 játékos szerepel 1000-nél több játékperccel a bajnokságban.

Az alábbi ábrán az 50 legtöbb percet játszó játékos látható, a pályán eltöltött idejének sorrendjében.

legtöbb játékidő 50 játékos női nb 1 2022 2023

Az átlagpercek tekintetében is az élen Fekete Bozsana áll (54:54 perc/mérkőzés). Még ketten rendelkeznek 50 perc fölötti átlagos játékidővel. Mavsar Tamara (52:19 perc/mérkőzés) és Janjusevic Andela (51:50 perc/mérkőzés). Majd Takó Viktória és Varga Emőke következik a sorban. Az 50 legtöbb átlagperccel rendelkező játékos látható az ábrán.

legtöbb átlagperc 50 játékos női nb 1 2022 2023

Egy játékos átlagosan 526 percet töltött el a pályán a bajnokságban. 150 játékos töltött az átlagidőnél többet a pályán. Egy játékos átlagban egy mérkőzésen 22,23 percet töltött el a pályán.